Vítejte na stránkách obce Obec Troskovice.
  • 122

Výsledky již 19. ročníku soutěže v třídění odpadů v Libereckém kraji Zlatá popelnice byly slavnostně vyhlášeny v nádherných prostorách Automoto muzea Lučany, které se nachází v kdysi významné lučanské sklárně. Nejlépe si v roce 2023 vedli ve Vítkovicích, v Harrachově a v Jilemnici.

Obec Troskovice se v kategorii "obce do 500 obyvatel" umístila na krásném 4. místě. Pohár a diplom převzali starosta Martin Svadbík a zastupitelka Pavlína Suchomelová.

Děkujeme všem občanům, kteří se na získání ocenění podíleli tím, že odpady poctivě třídí a ukládají na sběrná místa a do barevných kontejnerů. Věříme v dobré výsledky i v příštích letech.

Výsledky kategorie obce do 500 obyvatel:

1. místo – Obec Vítkovice (odměna 30 000,- Kč)
  2. místo – Obec Tuhaň (odměna 20 000,- Kč)
  3. místo – Obec Krompach (odměna 10 000,- Kč)
  4. místo – Obec Troskovice (věcná odměna)
  5. místo – Obec Paseky nad Jizerou (věcná odměna)

Soutěž Zlatá popelnice je určená obcím v Libereckém kraji, které soutěží v množství vytříděného odpadu. Vyhlašovatelé, Liberecký kraj a Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s., chtějí jejím prostřednictvím motivovat obce ke zvýšení množství vytříděných odpadů z domácností. 18. ročník proběhl pod záštitou člena rady Libereckého kraje pana Václava Židka z resortu životního prostředí a zemědělství. V rámci vyhlášení výsledků soutěže Zlatá popelnice proběhlo i vyhlášení výsledků soutěží kolektivních systémů ASEKOL a.s. (soutěž ve zpětném odběru elektrozařízení)  a ELEKTROWIN a.s. (soutěž ve zpětném odběru elektrozařízení).

Do soutěže jsou zařazeny všechny obce v kraji, které mají uzavřenou smlouvu o zajištění zpětného odběru a využití odpadů z obalů se společností EKO-KOM, a.s. – aktuálně je to 215 měst a obcí. Každý ročník je automaticky zahájen prvním dnem kalendářního roku a probíhá po celých 12 měsíců. Vzhledem k odlišnostem ve fungování odpadových systémů v obcích a městech, soutěží obce již čtvrtým rokem ve třech kategoriích rozdělených podle počtu obyvatel. „Hlavním kritériem pro hodnocení bylo množství vytříděných odpadů na jednoho obyvatele a počet tříděných komodit na území jednotlivých obcí a měst. Zohledněn byl navíc i poměr tříděného odpadu vůči směsnému komunálnímu odpadu nebo sběr kovových odpadů,“ nastínil způsob hodnocení Tomáš Bukáček, regionální manažer EKO-KOM, a.s.

Novinky z obce

Dopravní uzavírka v obci Újezd pod Troskami